eRzecznik a moderacja forów internetowych

Fora internetowe stały się bezkresnym obszarem wymiany opinii i dyskusji. Przy okazji zostały skutecznym kanałem prowadzenia kampanii marketingowych. Przykładem takiej kampanii jest działalność eRzecznika, który sprawnie i z gracją powinien poruszać się wśród reguł danego forum.

Na czym polega praca eRzecznika?

eRzecznik jest jawnym i oficjalnym przedstawicielem marki w sieci Internetowej. Jego głównym zadaniem jest interakcja z użytkownikami sieci, zainteresowanymi marką przez niego reprezentowaną. Odpowiadanie na ich pytania i wątpliwości, zabieranie głosu w dyskusjach czy linkowanie stron z treścią marketingową to jego codzienne obowiązki. Odbywa się to głównie na forach internetowych. Ich wielka różnorodność zapewnia duże pole do działania.

Czym jest moderacja forów?

Moderowanie treści wpisów, pojawiających się na forach internetowych to jedna z podstawowych zasad ich bezpiecznego i sprawnego prowadzenia. Co prawda istnieją też fora bez moderacji, ale takie forum może się stać bardzo łatwo obszarem nadużyć, trollowania i innych działań niezgodnych z prawem. A właśnie przeciwdziałanie takim zjawiskom jak hejt czy wulgarny język jest głównym zadaniem moderatorów. Najczęściej pilnują oni przestrzegania regulaminu forum, co często wiąże się np. z zakazem spamowania czy propagowaniu treści politycznych.

Pre- moderacja i post moderacja

Dwoma najczęściej spotykanymi systemami moderowania na forach są: pre-moderacja i post moderacja. Pre-moderacja jest najbardziej bezpieczną metodą uniknięcia występowania niepożądanych treści na forum. Polega ona na tym, że każdy wpis zanim będzie opublikowany, musi przejść „kwarantannę” i być zaakceptowany przez moderatora lub administratora. Z kolei post moderacja opiera się na natychmiastowym publikowaniu wpisu. Administracja dopiero wtedy akceptuje wpis lub go kasuje. Stwarza to pewne ryzyko, że niektóre nieakceptowalne wpisy będą np. kasowane zbyt późno.

Moderacja a praca eRzecznika

Rolę eRzecznika w moderacji forów można rozumieć dwojako. Po pierwsze, działania eRzecznika muszą być w pełni nienaganne w stosunku do regulaminu forum. Spełnianie wszystkich wymogów, nie dość, że nie narazi go na kasowanie jego wpisów, to pokaże jego profesjonalizm. Po drugie, eRzecznik powinien współpracować z moderatorami, zgłaszając im rażące naruszenia regulaminu i dobrych obyczajów. Powinno to dotyczyć najbardziej wszystkich nieprawdziwych i hejterskich wpisów, dotyczących jego marki.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *